język / language / язык

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
  • Russian (CIS)
schowaj | pokaz
Podstawowe informacje dotyczące felg

Dobór odpowiednich felg

W przypadku prawidłowego doboru felg do pojazdu bardzo istotne są dane dotyczące marki i modelu auta, roku produkcji i rodzaju silnika. Często pojazdy wyprodukowane w podobnym okresie mogą posiadać różne silniki, a co się z tym wiąże mają inną moc. Szczególnie w przypadku pojazdów osobowych. Skutkuje to dopasowaniem do nich różnego rodzaju układów hamulcowych, co jest bardzo istotne przy montażu felg.

Na rozmiar felgi składa się kilka poszczególnych wymiarów, które pomagają w lepszym dopasowaniu poszczególnej felgi do danego rozmiaru opon. Bardzo istotna jest ilość otworów i ich rozstaw, co pozwala zamontować daną obręcz do piasty.

Przykład:

Rozmiar opony: 195/65R15

Rozmiar felgi: 6.5 x 15

6.5 – szerokość felgi podawana w calach
15 – zewnętrzna średnica felgi podawana w calach

Rozstaw śrub lub szpilek:
PCD 5x112.0

5 – ilość śrub mocujących felgę
112.0 – rozstaw w mm, czyli średnica okręgu

Odsadzenie:

Offset ( odsadzenie w mm): ET38


Rozstaw otworów mocujących

Rozstaw otworów mocujących występuje pod pojęciem PCD lub LK np. 5x112. Łatwo jest sprawdzić rozstaw otworów w przypadku gdy ich liczna jest parzysta, za pomocą odmierzenia przeciwległych otworów.

Rozstaw śrub (lub szpilek)

Parametry te określają ilość otworów oraz średnicę, na jakiej są rozstawione.

Otwór centralny

Otwór centralny zwany taż „nabą” musi bezwzględnie pasować do kołnierza piasty. Stosuje się tzw. pierścienie centrujące (przy felgach ALU), aby umożliwić zastosowanie danego typu felgi do różnych samochodów ("basic ring system").


ET / OFFSET – Odsadzenie

Jest to odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną, którą obręcz styka się z płaszczyzną montażową pojazdu (piastą). Może ona być ujemna lub dodatnia w zależności od ustawienia płaszczyzny montażowej względem tarczy felg.

Ofset - ET  - Einpress Tiefe, dosłownie: głębokość zanurzenia, tłumaczone również jako offset w języku angielskim, lub po polsku: głębokość odsadzenia,   potocznie odsadzenie. Parametr oznaczany najczęściej symbolem ET to podawana w milimetrach wartość odległości między płaszczyzną montażową obręczy (płaszczyzną przylegania felgi do piasty), a jej pionowym środkiem symetrii. W felgach spotkać można ET z wartością ujemną zerową i dodatnią.

Ujemna wartość ET oznacza, że obręcz „wysuwa się” na zewnątrz pojazdu. Dokładniej mówiąc: oś symetrii felgi jest wysunięta w stosunku do płaszczyzny montażowej (a więc i piasty) na zewnątrz samochodu. Np. ET -70 oznacza, że oś symetrii felgi jest wysunięta na zewnątrz o 70 mm względem płaszczyzny montażowej.

Odwrotna sytuacja zachodzi, kiedy wartość parametru ET jest dodatnia. Jest to najczęściej spotykana sytuacja. Przy dodatnim ET felga jest schowana w nadkole samochodu. Dokładniej mówiąc: oś symetrii felgi jest schowana w stosunku do płaszczyzny montażowej (a więc i piasty) do wewnątrz samochodu. Np. ET 120 oznacza, że oś symetrii felgi jest schowana do wewnątrz o 120 mm względem płaszczyzny montażowej.


Szerokość felgi

Wewnętrzna odległość pomiędzy dwoma rantami felgi.


Pierścienie centrujące

Pomagają w dokładnym umiejscowieniu obręczy na piaście. Redukują one różnice pomiędzy standardową średnicą otworu w poszczególnym rodzaju felg, a średnicą na piaście w danym aucie. Źle dobrane powodują wibracje kierownicy i luzowanie się śrub.


"Kołnierz" (Hump, wygarbienie, profil bezpieczeństwa)

Kiedy na felgę działają duże siły poziome (np. przy jeździe po okręgu), wygarbienie na obręczy, przeciwdziała zsunięciu się opony z felgi, zabezpieczając tym samym przed nagłą utratą ciśnienia w oponie.




Śruby i nakrętki

Rozmiar śruby:

14 x 1.5 28 CH17

14 – jest to średnica
1.5 – skok gwintu
28 – długość
CH17 – wielkość klucza

W przypadku doboru odpowiedniego zestawu montażowego do felg, należy pamiętać o rodzaju mocowania felgi do piasty i czy jest to śruba czy nakrętka. Ważny jest również kształt śruby: stożek, czy sfera. Śruby powinny posiadać odpowiednią długość, by podczas ich wkręcania połączonych było przynajmniej 7 zwojów. Ważny jest również skok gwintu i kształt główki. W przypadku nakrętek bardzo ważne jest czy jest ona pełna czy przelotowa, czyli zamknięta czy otwarta.

 


Czujniki ciśnienia w kołach

Czujniki ciśnienia przesyłają informację drogą radiową o ciśnieniu w kole. W trakcie jazdy lub postoju jest ono sprawdzane co pewien okres i przesyłane do komputera auta. Są w nich zamontowane baterie, których trwałość wynosi nawet 10 lat. Jest kilku producentów czujników np. Schrader, Beru, Smartire.

Każdy z czujników ma swój własny kod identyfikacyjny. W przypadku złego ciśnienia, do systemu auta jest przesyłana informacja z dokładną lokalizacją błędu lub ogólnym zarysem. Jeśli występuje jakiś problem z poszczególnym czujnikiem, tylko serwis może przydzielić nowy kod identyfikacyjny.

Najczęściej w czujniki są zaopatrzone następujące auta: Citroen C5, Peugeot 607, Renault Laguna II, Renault Scenic, Audi A5, A8, Quatro, BMW 3,5,7,X5, Mercedes S Classe.

 


W jaki sposób dbać o felgi aluminiowe?

Na felgach aluminiowych często pojawia się kurz i czarny osad, powstały w wyniku zużywania się poszczególnych elementów. Trudno usunąć osad, który bardzo wnika w zakamarki felgi, częściej w przypadku felg wieloramiennych. Na rynku jest wiele różnego rodzaju produktów chemicznych, które pomagają nam w utrzymaniu czystości felg. Należy jednak uważać na to, jak silnymi są środkami. Dlatego zaleca się dokładne doczytanie instrukcji obsługi.

Przy czyszczeniu naszych felg, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na ich temperaturę. W trakcie jazdy felgi się rozgrzewają, co jest możliwe również w przypadku długiego parkowania na słońcu. Na rozgrzanych powierzchniach dane środki chemiczne mogą gorzej działać, zostawić przebarwienia lub doprowadzić nawet do uszkodzenia czy korozji. W przypadku zastosowania ręcznych myjek ciśnieniowych lub mycia auta na myjni, gdzie używane jest wysokie ciśnienie wody należy wpierw ocenić stan naszych felg. Jeśli mamy nasze felgi od dłuższego czasu, bezpieczniejsze dla nich będzie ręczne ich umycie.


Prostowanie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe są już standardem wyposażenia większości samochodów nie tylko w przypadku rozmiaru felg powyżej 16 cali. Mimo, iż są delikatniejsze od felg stalowych wielu kierowców wybiera ten sposób na uatrakcyjnienie wyglądu swojego auta. Prócz zalet związanych z lepszym wyglądem naszego auta, „alusy” mniej ważą co wpływa na wolniejsze zużywanie się elementów zawieszenia jak również lepsze prowadzenie. Jednak zbyt szybkie i agresywne najechanie na krawężnik, stan naszych dróg, nieuwaga, wjechanie w dziurę na drodze powoduje, iż niestety felgi aluminiowe częściej należy naprawiać.

Mechaniczne uszkodzenie felgi powoduje zmianę jej struktury, może wpłynąć na żywotność opony, wpływa na układ kierowniczy i zawieszenia. Pogorszenie komfortu jazdy i mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy to główne powody dla których warto naprawić uszkodzoną felgę.

Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do prostowania felg aluminiowych. Prostujemy felgi do 20 cali.

Dlaczego warto u nas naprawić felgi:

  • Uszkodzona felga aluminiowa nie tylko pogarsza komfort jazdy, ale również stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa podczas podróży.
  • Uszkodzona felga źle wpływa na zawieszenie, żywotność opony i układ kierowniczy.
  • Nasze urządzenia są  systematycznie kontrolowane i unowocześniane.
  • Nasi specjaliści którzy prostują felgi aluminiowe są doświadczeni i  po licznych szkoleniach.
  • Koszt  naprawy jest o wiele niższy jak zakup nowych 4 felg