język / language / язык

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
  • Russian (CIS)
schowaj | pokaz

Будьте в курсе

Szybsza akcja
14/11/2022

There are no translations available. Jeśli zależy Wam, by wymiana opon na zimowe odbyła się szybciej:
- Od 10 do 16, mamy wszystkich mechaników na miejscu. - Wy [ ... ]

Sezon rozpoczęty
02/11/2022

There are no translations available.Zapraszamy na wymianę na opony zimowe.
SEZON NA ZIMÓWKI ROZPOCZĘTY

Wszystkie aktualności

Ваш автомобиль

Техосмотр станции

Проверить сейчас!

Podstawowe informacje dotyczące oleju
There are no translations available.

Jaki olej wybrać?

Na rynku występują trzy typy olejów: mineralny, półsyntetyk i syntetyk. Olej silnikowy składa się z 80%, 90% bazy olejowej. W pozostałej części są to dodatki uszlachetniające jak np. dla oleju mineralnego są to produkty, które powstały z przeróbki ropy naftowej. Olej syntetyczny składa się z bazy powstałej z syntezy chemicznej. Oleje półsyntetyczne natomiast składają się z bazy mineralnej i syntetycznej.

W przypadku stosowania oleju o niewłaściwych parametrach może dojść do uszkodzenia silnika. W chwili obecnej samochody poruszające się po naszych drogach są bardzo różnorodne. Skutkuje to różnorodnością wymagań producentów aut do olejów silnikowych i nie tylko. Producenci zamieszczają w instrukcji auta parametry najlepszego oleju w danym przypadku.

 


 

Dlaczego zmieniamy olej?

Olej silnikowy decyduje o długości życia silnia. Dzięki niemu tarcie poszczególnych elementów silnika jest niższe, chroni go przed uszkodzeniami i daje odpowiednie chłodzenie. Dlatego stan oleju silnikowego należy systematycznie kontrolować, gdyż jest jednym z najważniejszych płynów wpływających na prace samochodu.

Przeświadczenie o tym, że należy się nim zacząć interesować w momencie zapalenia kontrolki, jest błędne. Z czasem olej silnikowy traci swoje właściwości. Mylne jest również przeświadczenie, że ciągłe dolewanie oleju powoduje, że nie trzeba go wymieniać. W trakcie eksploatacji jego konsystencja staje się bardziej gęsta, co skutkuje gorszym nasmarowaniem elementów silnika. Należy ściśle przestrzegać dat wymiany oleju według zaleceń producenta auta.

 


 

O czym należy pamiętać przy wymianie oleju?

  • Nie należy mieszać olejów różnego rodzaju np. mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny,
  • Należy wymieniać olej z tą samą klasą lepkości np. 15W40, niekonieczne tego samego producenta,
  • Można zmienić klasę oleju wraz ze zwiększonymi przebiegami auta, ale należy pamiętać o zejściu na olej niższej klasy jak np. 0W na 5W na 10W itd.
  • Przy wymianie oleju zaleca się również wymianę filtra oleju,
  • Należy wybrać olej do odpowiedniego silnika: S oznacza oleje do silników benzynowych i C oleje do silników diesla.

 Czy występują klasy olejów zimowych i letnich?

Występuje 6 klas olejów zimowych: SAE (Society of Automotive Engineers) 0W, 5W, 10W,15W, 20W. Jak również 5 klas olejów letnich: SAE 20, 30, 40, 50, 60. Pierwsza wartość przed literą W oznacza stosowanie oleju w niskich temperaturach otocznia np. 10W stosuje się w temperaturze -30 C. Jest to również płynność oleju przy zimnym silniku, im niższa wartość tym bardziej jest płynny olej. Oznacza to także szybsze rozmieszczanie się oleju przy starcie silnika w zimnym stanie. Im wyższa liczba za literą W, tym w wyższych temperaturach może być on wykorzystywany np. W40 w temperaturze +40 C. Im mniejsza liczba w oznaczeniu, tym silnik lżej pracuje.